BASIN TOPLANTISI
SALON İKSV / 2019-03-20


Be Mobile - Create Together! projesinin ilk duyurusu 20 Mart Çarşamba günü Salon İKSV'de gerçekleşen bir basın toplantısıyla yapıldı.
Basın toplantısına Fransa Büyükelçiliği Kültür Etkinlikleri ve İşbirliği Müsteşarı Eric Soulier, Yunus Emre Enstitüsü Strateji Geliştirme Müdürü Bülent Üçpunar, Ankara Fransız Kültür Merkezi Müdürü Sébastien de Courtois, Hollanda Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Dr. Quirine Mireille van der Hoeven, Goethe Enstitüsü İstanbul Direktörü Dr. Reimar Volker, İKSV Güncel Sanat Projeleri ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer, Be Mobile-Create Together! Proje Koordinatörü Tuna Ortaylı Kazıcı ve Be Mobile-Create Together! Takım Lideri Sait Fehmi Ağduk katıldı.

"İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) olarak Türkiye'deki Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Ankara Büyükelçiliği ve Goethe Enstitüsü ile birlikte yürüttüğümüz Be Mobile Create Together! projesi, Fransa, Hollanda, Almanya ve Türkiye'deki misafir sanatçı programları arasında çok uluslu ve çok disiplinli bir ağ oluşturarak Avrupa ile Türkiye arasındaki sanatsal ve kültürel etkileşimi güçlendirmeyi öngörüyor. Proje, genç yetenekleri teşvik etmenin yanı sıra Türkiye ile Avrupa'nın sanat ortamları arasında kalıcı bağların oluşumuna katkı sunmayı amaçlıyor. İKSV olarak Türkiye'de gerçekleşecek bütün misafir sanatçı programları arasındaki koordinasyonu yürüteceğimiz ve iletişim stratejisinden sorumlu olduğumuz bu projede yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz."

Tuna Ortaylı Kazıcı
Be Mobile-Create Together! Proje Koordinatörü


"Türkiye ve diğer ülkeler arasında kültür aracılığıyla bağlar kurmayı ve dostlukları pekiştirmeyi hedefleyen Yunus Emre Enstitüsü olarak, kültür-sanat ve bilim alanında herhangi bir çerçeveyle sınırlı kalmaksızın her türlü faaliyeti uluslararası zemine taşımaya ve ülkemizin dış dünyayla olan kültürel bağını ve irtibatını arttırmaya gayret ediyoruz. Türkiye-AB Kültürlerarası Diyalog Programı çerçevesinde yürütülecek bu projenin uzun dönemli işbirlikleri ve ortaklıkların geliştirilmesini desteklemesini umuyoruz."

Bülent Üçpunar
Yunus Emre Enstitüsü Strateji Geliştirme Direktörü


"Fransız Kültür Merkezi olarak, 1952 yılından bu yana Türkiye ile Avrupa arasında kültürlerarası diyalogu güçlendirmek için çalışıyoruz. Farklı köklere sahip bireyler ve topluluklar arasındaki etkileşimin, birbirini anlama ve yaratıcılık konusunda güçlü bir potansiyel doğurabileceğine gönülden inanıyoruz. Türkiye'yle uzun yıllara dayanan dostluğumuzun ve işbirliğimizin bir sonucu olan 'Be Mobile - Create Together!' projesini hayata geçirmekten onur duyuyoruz. Ortaklarımızla birlikte tasarladığımız bu projenin, Türkiye ile Avrupa'nın sanat dünyaları arasındaki mevcut bağları güçlendirmenin yanı sıra katılımcı ülkelerdeki sanatçılar ve diğer kültürel aktörler arasında yeni ilişkiler, yeni ortaklıklar ve yeni sinerjiler yaratmasını umut ediyoruz."

Sébastien de Courtois
Ankara Fransız Kültür Merkezi Direktörü


"'Be Mobile - Create Together!' misafir sanatçı programının parçası olmak bizim için onur verici. Program, yurtdışında çalışmak ve Türkiye, Fransa, Hollanda ve Almanya'daki ilham verici sanatçı evleri ağının parçası olmak isteyen sanatçılar için büyük bir fırsat. Hollanda bu projeye ülkenin farklı yerlerinde bulunan ve görsel sanatlardan edebiyata, danstan tiyatroya çeşitli disiplinlerde etkin olan dört sanatçı evi ile katılıyor. Program, özellikle farklı kesimler arasında işbirliklerinin geliştirilmesi bakımından zengin olanaklar barındırıyor."

Quirine van der Hoeven
Hollanda Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi


"Artık küreselleşmiş olan bir dünyada yaşıyor olsak da, sanatsal pratikler fiziki mekânlara bağlı olmayı sürdürüyor. 'Be Mobile - Create Together!' gibi misafir sanatçı programları aslında şunu vurgulamaya yarıyor: Bir kültürü, bir yeri veya bir şehri bütünüyle anlamak için, bir süre orada çalışmak ve yaşamak gerekir. Bu deneyimi sanatsal bir ifadeye kavuşturmayı amaçlayan bu program, dışarıdan bir bakış açısını içeriden oluşturmayı öneriyor. Biz de Hollanda, Fransa, Almanya ile Türkiye arasındaki mübadelenin sanat alanına taşınmasına olanak tanıyan bu projenin parçası olmaktan son derece mutluyuz. Projenin ülkelerimiz arasında mübadele ve diyaloga dair yeni perspektiflerin önünü açmasını umuyoruz."

Dr. Reimar Volker
Goethe Enstitüsü İstanbul Direktörü


"İKSV olarak uzun vadeli ortaklarımızla bu anlamlı projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Türkiye, Fransa, Almanya ve Hollanda arasındaki kültürel alışverişi ve diyaloğu teşvik etmenin yanı sıra kültürlerarası işbirliğinin önemine inanıyoruz. Türkiye'deki ve bu bahsi geçen ülkelerdeki sanatçıların hareketliliğinin, sanatçıların yerel bağlama ve sanat alanına katılmalarına ve ev sahibi şehirlerdeki deneyimlerinden ilham alarak yeni eserler üretmelerine imkân tanıyacağını umuyoruz. Ayrıca proje farklı misafir sanatçı programlarının birbirinden öğrenmesi ve bilgi birikimini paylaşması için de önemli bir platform olacak."

Bige Örer
İKSV Güncel Sanat Projeleri ve İstanbul Bienali Direktörü