BARBARA (Türkiye'de Bir Sanat Evi)

Onu özel bir kadın olarak tanıyanlar için altmışlı ve yetmişli yılların ünlü bir Fransız şarkıcısı olan Barbara ; ya da Monique Andrée Serf, Sartre'in varoluşçuluğunun Paris'te moda olduğu bir zamanda yaşadı ve melankolik tonda şarkılar söyledi. Aynı zaman Giacommetti'nin sıra dışı, uzun ve ince heykellerini ve etkileyici yağlıboya portrelerini yaptığı dönemdir. Barbara'nın, bu zamanlarda milyon kopyası satılan ve başarısına örnek olan "L'Aigle noir" şarkısı sadece 12 saatte yazılmıştı ve bugün düşünülünce belki de o zamanın en çok hatırlanan şarkıcısı değildi. Herhalde ondan daha iyi tanınan diğer yıldızlar, bir şekilde günümüze kadar Chanson Francaise konusunda öne çıkmışlardır.

Bununla birlikte, Serif Kaynar için, Barbara,tüm isimler arasındaki en özel isimdir. Barbara ismi aynı zamanda benim ve profesyonel birçok sanatçı içinde çok önemli. Barbara sanat evine konuk olanlar Avrupa'da gidebilecek en iyi sanat konutlarından birine katılmak için seçildiler.

Barbara Evi Türkiye'nin batı sahilinde, İstanbul'un 423 kilometre güneybatısında, Edremit ile Izmir arasında Ayvalık ta yer alıyor. Hala en eski adı Bizans olan ve şimdi Türkiye'nin en büyük şehri olan çağdaş ve canlı İstanbul'dan (Constantinople) havaalanı ile 1 saatte kolayca gelmeyi mümkün kılan küçük Ayvalık kasabasında; iyi düşünülmüş ve iyi tasarlanmış atölyeye isim veriyor.

Ayvalık, Midilli'nin kıyılarına ve Yunanistan'a sadece birkaç mil uzaklıkta yer alıyor. Bu sayede yolcular küçük ve büyüleyici limanında hizmet veren feribotlardan biri ile yarım saat içinde kolayca Midilli ye ulaşılabilir. İnsan prehistoryasının uzak zamanlarından beri yaşadığı bu yer, günümüzde İyonik konumlarını kolayca ziyaret edebileceği harika ormanları, dağları ve plajları ile dinlenmek için mükemmel bir yer . Bu toprakların bazı büyük presokratik filozoflara ev sahipliği yaptığını ve o zamandan beri bugün hala zorlu olan bir mirası bırakan insanlar barındırdığını aklımımızda tutmalıyız.

Şerif Kaynar aynı zamanda bu toprakların da yerlisidir. Neyse ki İstanbul veya İzmir gibi daha bariz bir cazibe merkezinde yer bulmaya çalışabilecek kolay çözümlere seçmedi ve Ayvalığ seçti . Bu nedenle kendisi Ayvalık'taki sanatçılar için bir ilham kaynağıdır.

Ayvalık, yalnızca konum bir bahis ve tarihte takdire şayan bir süreklilik duygusu kanıtlayan bir seçim ve bir ilham kaynağı olmakla kalmaz, ayrıca bir sanatçının konsantre olmak için ihtiyaç duyabileceği her şeyi, rahat bir ritmi ve genellikle sanatçıyı büyük kültür merkezlerinden mahrum bırakarak, uzaklaştırarak yerel bir yakınlık sunar. Burada yaşanlarla temas içinde olmak, emeklilik ve sükunetinin avantajları kadar mümkün. Barbara'nın Rezidansı ayrıca titizlikle ve sağduyuyla tasarlanmıştır. Sanatçının yaşadığı ev ve çalıştığı atölye, iç tasarım ve konforda dikkat çekici, olağanüstü bir parçadır. Sanatçının evi 3 katlıdır ve geniş bir stüdyoya sahiptir. Denizle çevrili muhteşem manzarayı keşfetmek için ve açık davetler için elverişli,ayrıca işe yoğunlaşabileceğiniz sakin bir alan.

Ben de Barbara Evi'nin geçici misafirlerinden biriyim, bunu gizlemiyorum. Yakında yeni bir sanatçı gelecek (Ben) ve bu sanatçı bir kaç tabloyu ev sahibine nezaketen hediye olarak bırakıp, başka bir yere gidecek. Bununla birlikte, Barbara'ya gelenler sonsuza dek burdan ayrılmazlar aslında Ayvalık'ın etrafında kalmak veya geri dönmek zaten bir alışkanlık haline gelmiştir ve bu yüzden burada düzen kurulmaya başlanmış gibi görünüyor. Barbara Evi'nde kalan bazı sanatçılar daha sonra burada kendilerine işyerleri ve atölye açıyorlar. Dahası, ele avuca sığmayan bu Barbara Evi'nde kalan sanatçı grubunun sayısı pek de az değil. Çoğu da sınırlarının ötesinde Türkiye'de tanınan, belirleyici bir güce sahip olan ve kasabanın gerçek bir parçası olan sanatçılardır. Ayvalık'ın uzun bir geçmişi olduğu gibi olanaklar ve gelecekle de doludur. Barbara ve Ayvalık'tan ayrılmak zorunda olanlar ın üzüntüsünü, Barbara nın melankolik şarkılarından birin ile unutmayı tercih edebilirsiniz. Böylece bir zamanlar dışarıda ve uzaklarda olan Barbara'nın ruhu, Ayvalık çevresinde gezinmeye devam eder.

17 Haziran 2019 Ayvalık / Türkiye
Cesar Morion Ispanyol Sanatçı