Haluk Akakçe  Istanbul ve New York da yaşayan bir sanatçıdır. Eserleri evrenin, toplumun ve teknolojinin kesiştiği noktaları video, resim ve müzikle harmanlayıp ortya çıkarmasıyla oluşuyor.

1970 yılında Ankara'da doğmuştur. 1993'de Bilkent Üniversitesi'nden mezun olmuş, ardından Londra'daki Royal College of Art ve Chicago'daki the School of the Art Institute'da iki ayrı lisansüstü program tamamlamıştır. Çağdaş sanat dünyasının genç sanatçıları arasında en yaratıcılarından biri olarak kabul edilmektedir. Genç yaşında dünyanın önde gelen çağdaş müze ve galerilerinde kişisel sergiler açma başarısına ulaşmıştır. Bu yerler arasında İstanbul, Sao Paulo ve Shanghai Bienalleri, New York-New Museums Contemporary Art, Minesota-the Walker Art Center, Frankfurt-Museum für Moderne Kunst, Londra-Tate Britain ve Londra-Institute of Contemporary Art sayılabilir. Akakçe çeşitli kişisel sergilerini the P.S.1 Contemporary Art Center, Whitney Museum of Art New York, Kunst-Werke Berlin, Museum für Gegenwartskunst Basel, Centre d'art Contemporain Cenevre ve Platform Garanti İstanbul'da gerçekleştirmiştir.

Akakçe'nin çalışmaları Flash Art, Frieze, Artforum, Art in America ve Vogue dergileri gibi çeşitli uluslararası yayınlara konu olmuştur. Akakçe önemli müze, bienal, galeriler tarafından konuşmacı olarak davet edilmiş ve Yale Üniversitesi'nde konuk eleştirmen olarak bulunmuştur. Sanatçı, videodan duvar resmine, kağıt üzerine akrilik resimlerden ahşap üzeri ayna ve çeşitli boyama tekniklerini içeren panellere kadar geniş perspektifte çağdaş eserler üretmektedir. Videolarında soyut bir dil kullanmaya başlayan sanatçı kanvasın veya duvarın iki boyutluluğunu kırmaya çalışarak ve ahşap kullanarak daha heykelsi üç boyutlu işler oluşturmaktadır.