Navid Azimi Sajadi 1982 yılında İran'ın Tahran şehrinde doğdu. 2005 yılında Tahran Sanat ve Mimarlık Üniversitesi'nden resim alanında lisans derecesi aldı. Aynı yıl Roma'ya taşındı. İtalya'da 2009 yılında Accademia di Belli Arti di Roma'dan mezun oldu. 2009 yılında Amedeo Modigliani Vakfı ödülüne layık görüldü. 2013 yılında Accademia di Belle Arti di Roma'dan Multi Media Sculpture Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı'nı kazandı. Aynı yıl 9. Şanghay Bienali'ne davet edildi.

 

Navid'in çalışmaları, iki kültür arasındaki deneyimlerini gözden geçirerek kültürler arası sorunları ele alıyor. 

 

Navid mitoloji ve tarihten gelen ezoterik bir işaret ve sembol dili geliştirmiştir. Görüntülerin, biçimlerin ve anıların ne anlama geldiğini ve nasıl çalıştıklarını sürekli olarak manipüle etmeye çalışmaktadır.  

 

Enstalasyonları, dönüştürülebilen bir şekle dönüşen bir “kararsızlık” okumasına dayanıyor. Başka bir deyişle eser yalnızca kişinin varsayımlarını hesaba katarak gizeminden arındırılabilir. Her bir öğe anlam yüklüdür, bütünleşir. Onun “kararsızlık” okuması sadece psikolojik bir durumu yansıtmaz, ancak tüm olası durumların bir toplamı olmayı amaçlar.

 

Azimi'nin çalışmaları, Getty center koleksiyonu, LA, ABD; EMAAR Koleksiyonu (Dökümhane), Dubai, BAE; Bilotti Çağdaş Sanat Müzesi, Rende, İtalya; Cosenza Çağdaş Sanat Müzesi, Cosenza; AGI Verona; Hitay Holding koleksiyonu, İstanbul; Morhaim Koleksiyonu, İstanbul; Khadjavi koleksiyonu, NY; BIC Lazio, Roma; Namazi koleksiyonu, Tahran; BUHL ve Amin, NY 

 

Navid, Roma ve Tahran arasında yaşıyor ve çalışıyor.